Allikamäe Viljad OÜ

Allikamäe Viljad OÜ on pere ettevõte, mis loodi 7.03.2012. Kohe saab sellest täpselt kaheksa aastat. Ettevõte sai asutatud eesmärgiga hakata kasvatama ja müüma mahetoodetud köögivilja. Aastatel 2012 ja 2013 kasvatasimegi valdavalt maasikat, aeduba ning küüslauku. Samal ajal sai istutatud palju õunapuid, mõned ploomi-, kirsi- ja pirnipuud. Kõik viljapuud olid oma kätega poogitud. Mitu rida sai istutatud ka põhjamaiseid viinapuu istikuid, mis samuti enamuses ise pistokstest paljundatud. Eesmärk oli rajada aed, mis on algusest peale mahe põhimõtteid kasutades hooldatud nii, et puukesed harjuksid mahe väetiste ja muude looduslike hooldusvõtetega. Kuna viljapuude saagi saamiseks läheb pikk aeg, siis tuli otsus selle kõrvalt ka köögiviljade kasvatamist proovida. Olime mõlemad, Regina ja Harry, just värskelt lõpetanud Räpina Aianduskooli aedniku kutsega, seega käed sügelesid mulla järele ja pea oli julgeid ideid täis.

Aastat läksid ja tõid palju õnnestumisi ja rõõmu, aga vahel sama palju ka õppetunde ning pisaraid. Vahepeal pidime pereettevõtena põllud puhkama jätma ning kahte pisikest last kasvatama. Aga aednik ei maga, ja laste kõrvalt sai paljundatud viinapuu istikuid ning harjutatud köögiviljade kasvatamist. Tänaseks on uus hoog sisse saadud ja aastal 2019. sai rajatud 4 kiletunnelit nii köögiviljade kui viinapuude kasvatamiseks. Kiletunnelite ostul ja päris oma maa soetamisele aitas kaasa PRIA “Noore Taluniku toetus”. Valdav osa enda toodangust sai realiseeritud läbi Lõuna- Eesti Toiduvõrgustiku, suur tänu neile. Meie kaupa võis osta suurematest Tallinna ja Tartu Selveritest, samuti ka Kaubamajadest.

Tunne oma talunikku, nad ütlevad. Kirjutan siis lähemalt ka ettevõtte inimestest.
Ettevõtet juhib Regina. Olen Räpina Aianduskooli aianduse kutseharidusega aastast 2011. Enne seda sai 25 aastat Tallinnas elatud. Esimeseks hariduseks õppisin geenitehnoloogiat TTÜs, mis ilmselt andis suure tõuke ja huvi mikrobioloogia vastu. Sellest on saanud alguse paljud koduveinide katsetused ja sellest ka tung oma viinamarja kasvatada. Viinapuud on mu suurim kirg. Aastast 2019 leidsin ennast taasalustamas Eesti Maaülikooli aianduse eriala (esimene katse sarnast eriala õppida oli aastal 2013, kui poja sünd õppe katkestas). Aiandust võib ilmselt lõputult õppida.
Iga aastaga püüame toodangusse uusi huvitavaid maitseid tuua ning uudseid sorte proovida. Köögiviljadest on mu suur väljakutse baklaźaani kasvatamine ning unistan ka maitsetaimede müüki toomisest.

Regina suureks abiks ja mentoriks on Harry. Harry on juba 20 aastasest peale maasikaid kasvatanud. Mingist hetkest sai temast tõeline maheusku inimene, kelle mahemaasikaid tuldi ostma Tallinnast kohale. Harry on samuti Räpna Aianduskooli aediku eriala lõpetanud 2011 aastal. Täna ja juba mitmeid aastaid kulub Harry enamik auru hoopiski metsanduse peale. Harry juhib Vooremaa Metsaühistut ja nõustab metsaomanikke. Selle tõttu ongi aedniku kummikud enamasti Regina jalas. Aga nagu pereettevõttes ikka, annavad oma panuse ühel, teisel või kolmandal viisil kõik pere liikmed.

Sellest jõuamegi nooremateni. Sellest aastast tegeleb sotsiaalmeedia sisuloojana Harry tütar Ines. Kui nooremana aitas Ines meil põllul maasikaid korjata ja mustsõstraid istutada, siis nüüdseks oleme tema kätte usaldanud meie Instagrami ja Facebooki postitused. Ka on Ines suureks abiks olnud toodete pakkimisel, mis võtab üllatavalt suure osa aedniku tööst. 🙂
Püüdleme selle poole, et tulevikus meie kaupa ka lahtiselt (ilma pakendita) müügis oleks suuremates kauplustes.

Ning kaks väiksemat põngerjat alles õpivad ametit. Vahel aitavad seemneid mulda pista, vahel tolmeldavad muskaatkõrvitsaid ning enamasti tegelevad lihtsalt vanemate närvide treenimisega. Aga armastus looduse vastu ja usk looduse kõikvõimsusesse on meis kõigis väga tugevalt juurdunud.

Me kasvatame sellist toitu, millist me ise kõige rohkem süüa tahaksime: Kohalik, loodust austades ja suure armastusega kasvatatud. Samas on meie jaoks väga oluline teadlik lähenemine nii mullaviljakuse hoidmisele, taimekaitsele, toodete säilitamisele ning sellele, et müüki jõuaks võimalikult värske ja hea kvaliteediga kaup.

Pilte aastatest varasematest aastatest vaata allolevast galeriist. Pildid aastatest 2012 ja 2013